MTN SAMA 17 NOMINEES ANNOUNCED

From SA Music Awards

Time: May 20, 2011 to May 21, 2011
Location: Monte Casino

The nominees for the 17th Annual MTN South African Music Awards are:

Best Traditional/African Adult Contemporary African DVD
Benjamin Dube – Worship In His Presence with Benjamin Dube

Dorothy Masuku and Friends – Live at Mandela Theatre

Stimela – Live In Concert: 30 years

Uche – Live At Lyric Theatre

Worship House – Project 7 It Is Well With My Soul

Best Urban DVD

Nhlanhla Nciza – Live At The Joy Of Jazz

Teargas 101 – Teargas 101 Live

Thandiswa – Dance Of The Forgotten Free

Best Global Chart DVD
Locnville – Sun In My Pocket: Platinum Edition

Nadine – Live In Europe

Nataniël – Cathedral

Nianell – Sand & Water – Live & More

The Parlotones – Live Design

Best Afrikaans DVD
Lize Beekman – Ek Was Al Daar

Romanz – Treffers Live

Rudi En Corlea – Ons Lieflinge/Our Darlings In Konsert

Wian Vos – Geseënde Van God

Wicus Van Der Merwe – Spietkop Live
Best Jazz/Instrumental/Popular Classical DVD
Helena Hettema – Alive

Marcus Wyatt Language 12 – Live at House of Nsako – Sept 2008

Nibs Van Der Spuy – Live at the Vagabond Cafe

Sterling EQ – Live in concert at the Artscape Opera House, Cape Town


Best Multi – Artist Live DVD

Dr. Victor & The Rasta Rebels – Live in Concert

Huisgenoot Skouspel 2010 – Huisgenoot Skouspel 2010

Huisgenoot Skouspel 2010 Plus – Huisgenoot Skouspel 2010 Plus

Songs and Psalms – Live Kwa-Mashu


Best Music Video of the Year
Freshlyground – Chicken To Change

Nomfusi – Nontsokolo

Teargas – Goodfellaz

The Parlotones – The Stars Fall Down

The Parlotones – Life Design

Best Producer
Danny K – Across the Line

DJ Kent – I Can’t Survive

Goldfish – Get Busy Living

Leanne – The Journey

Prime Circle – Jekyll & Hyde

Best Engineer
CrashCarBurn – Long Live Tonight

Freshlyground – Radio Africa

Jax Panik – I am Jax Panik

Joe Niemand – Love

Stimela – A Life Time
Remix Of The Year
Danny K – Made To Love You

Flash Republic – In The Name Of Dance (Roger Goode & Tinky’s Electro Boogie Mix)

Louise Carver – These Days (Ryan Dent Mix)

Nothende – Got to Go

Stimela – Turn On The Sun
Best Album Packaging
Die See – Die See

Nomsa Mazwai – Nomisupa

Prankster – Lay Me Down

Prime Circle – Jekyll & Hyde

Versus The Wolf – Uncovering Faces

Best Afrikaans Traditional Music Album
Die Teelepeltjies – Speel Boere-Country

Hennie de Bruyn en die Kitaarkerels – Die Kitare Praat

Manie Bodenstein – Iets Ouds, Iets Nuuts

Mooiplaas Boereorkes – Boere – Lekkerkry

Theo Erasmus – Classics Gaan Sakkie Sakkie

Best South Sotho Music (SeSotho) Album
Ea Ha Makopela Nyamatsana No.4 – Ke llela Khutso
Morusu – Morusu Vol. 2

Motseki – Motseki ka Ferene kulo (Lejoe)

Tsepo Maliela – Ke Tla Loana
Best Tsonga Music (XiTsonga) Album
G.T. The Junior Chauke – Movha

George Maluleke – Byela Kgokolo

Mhan Flow – Xibombi No.1.

Mr. Jambatani Nwa Mapfotlosela Vol. 5 – Bomba Muchangana

Thomas Chauke – Shimatsatsa No.30

Best Venda Music (TshiVenda) Album

Ndivhaleni Mundalamo – Ri Funane

Sankambe – Vhadededzi Vha Milingoni

Zozo Sangere Super Beat – Tshelede
Best Mbhaqanga Album
Impumelelo – Isihlakaniphi

Soul Brothers – Thul’ Ubheke

Themba Ngwenya – Thel’umoya
Best Maskandi Album
Bhek**uzi Luthuli – Imali Yabelungu

Ichwane Lebhaca – Omama Bengani

Ihashi Elimhlophe – Isililo

Mfiliseni Magubane – Iqhalaqhala

Thokozani Langa – Sthanda Ifamily

Best Popular Classical Album
Inette Swart – Chopin Plus

Ockie Vermeulen – Arena

Peter Martens & Luis Magalhães – Beethoven Cello Sonatas

Tygerberg Children’s Choir – Champions In Song

Zanta Hofmeyr – Cantilena

Best Instrumental Album
CT Tango Ensemble –Tango Club

Greg Georgiades, Steve Newman, Ashish Joshi – In The Clouds

Johannesburg Philharmonic Orchestra – The Boundless Music Of The Soul Brothers

Sterling EQ – Sterling Speel Afrikaans

Wouter Kellerman – Two Voices

Best Traditional Jazz Album

Kesivan & The Lights – Instigators of the Revolution

Kyle Shepherd – A Portrait Of Home

Lisa Bauer Quartet – Finding A New Way

Phillip Tabane – Live At The Market Theatre

Tutu Puoane – Mama Africa
Best Contemporary Jazz Album

Brigitte Mitchell – Don’t Explain

Carlo Mombelli & The Prisoners Of Strange – Theory

Heels Over Head – Could It Be

Jonathan Butler – So Strong

Ological Studies – OS Freedom

Best Adult Contemporary Album: English
Freshlyground – Radio Africa

John Manuel – Lost and Found

Karen Zoid – Terms & Conditions

Louise Carver – Look To The Edge

LOYISO BALA – FULL CIRCLE

Best Adult Contemporary Album: Afrikaans
Albert De Wet – Die Vensters Na My Siel

Gemaak In SA – Jakkie Louw

Romanz – Romanz – Live CD

Rudi En Corlea – Drome

Steve Hofmeyr – Duisend en Een
Best Adult Contemporary Album: African
Siphokazi – Ethembeni

Skipper Tshabalala – Bekezela

Stimela – A Lifetime

Thandiswa – The Forgotten Free – Live in concert

Vusi Mahlasela – Say Africa

Best Urban Gospel Album
Dominion – I’ll Run To Him

Fifty 50 Family – Kazi Kuyoba Njani

Maira – Oh How I Need You

Patrick Duncan – Worship In Colour

Simply Chrysolite – Chrysolite Volume 1

Best African Contemporary Gospel Album
Benjamin Dube – Worship In His Presence

Group – Spirit Of Praise Vol 3

Mthunzi Namba – Mercy Live In Durban

Uche – Live At Lyric Theatre

Worship House – Worship House Project 7 – It Is Well With My Soul


Best African Traditional Gospel Album

Deborah – Awunasabelo

Kh***ka – Siyakuvuma

Lundi – Uhambo Lwami (My Journey)

Rebecca Malope – Uzohamba Nami

Sechaba – Thank You

Best Traditional African A Capella Gospel Album
Amadodana  Ase Wesile – Ke Dumetse Ho Morena

Enyonini Mission – Ebumnandini

Macecilia A St Paul – Ngoan’A Lehlasoa

Rob Rodell – A Cappella Christmas

Vuma Zion: Original Volume 1 – Amen

Best Contemporary Christian Music Album
CRC Radiation – With All My Heart

Doxology – Doxology

Joe Niemand – Love

Rivers Creative – Above The Sound

Wh***hearted – Wh***hearted
Best Afrikaans Gospel Album
Krisstel – Opstaan

Rina Hugo – Ek Sing Vir Hom

Romanz – Ek Sal Getuig

Wian Vos – Geseende Van God

Willie Joubert – Ek Wil Jubel

Best Kiddies Album: English
African Treehouse – African Numbers

Cathy Del Mei – Angel Tunes

Cathy Del Mei/Additional Artists – Zeal tunes

Nedine Blom – Supercool 2- Partyhits

Wendy Oldfield – In the Womb

Best Kiddies Album: Afrikaans
Alta Joubert & Minki Burger – Lollos 2 – Bons Dat Dit Gons

Carike Keuzenkamp – Carike & Ghoempie Kuier Saam Met Ghoeghoe In Kinderland Vol.7

Graeme Sacks & Erika Strydom – Goggatjie Se Tradisionele Afrikaanse Wiegeliedjies

Kobie Coetzee – Kokkelollies

Best Country Music Album
Alan Ladd – Country – Spore

Die Campbells – Keep It Country Vol. 2

Manie Jackson – Manie Jackson

Ray Dylan – Goeie Ou Country

Various – Ons Sing Kenny & Dolly

Best Rock Album: English
John Ellis – My Own Way Home

Prime Circle – Jekyll & Hyde

The Narrow – You Don’t Get To Quit

The Parlotones – Live Design

Zebra & Giraffe – The Inside
Best Rock Album: Afrikaans
Countdown To The Red Carpet – Countdown To The Red Carpet

Glaskas – Aan Die Ontmaskerde Heldin

Straatligkinders – Lank Lank Oorlede En Ses Voet Benede

Van Coke Kartel – Skop, Skiet En Donner

Van Diens Af – Dit Wat Was

Best Alternative Music Album: English
Abbott Nu Jazz – Do The Bossa Favour

Boo! – The Three Of Us

Prankster – Lay Me Down

Wrestlerish – The Rude Mechanical

Yoav – A Foolproof Escape Plan

Best Alternative Music Album: Afrikaans
Bittereinder –‘n Ware Verhaal

Die See – Die See

Die Tuindwergies – Die Tuindwergies

Foto Na Dans – Die Vloed

Les Javan En Die Delta Vastrapgenootskap – Hiervandaan

Best Alternative Music Album: African
Mwaba Na Nseka – One World

Ndzingah – 1976

Nomsa Mazwai – Nomisupa

Rudi Mbele – Celebration In The Motherland

Uju – Free

Best Pop Album: English
Danny K – Across The Line

Jax Panik – I Am Jax Panik

Locnville – Sun In My Pocket

Louise Day – Swallowed By The City

The Arrows – Make Believe

Best Pop Album: Afrikaans
Gerhard Steyn – Als Begin Eers Nou

Jay – Solo

Juanita Du Plessis – Engel Van My Hart

Kurt Darren – Oos Wes Tuis Bes

Lee Scott – Die Enigste Manier

Best Pop Album: African
Camagu – Camagu

Patricia Majalisa – Epatini

Rhythmic Elements – Bandorondoro – Ancestors

Speedy & Stoan – Second Son Rise

Theo Kgosinkwe – Grateful

Best Urban Pop Album
Chomee – Fly The Flag

Ernie B St. Clair – I Am Universal

Howza – World Premier

Kwela Tebza – Gauteng Made In South Africa/Mzansi

Ntombi Ngcobo – African Sexy

Best Sokkie Dans Album
Die Campbells – Komaan Kom Dans

Fredi Nest – Dronkverliefverslaafaanjou

Kurt Darren – Die Beste Medisyne

Ray Dylan – Ek Wens Jy’s Myne

Various – Ons Sing Boney M

Best Urban Dance Album
DJ Kent – I Can’t Survive

Giggs Superstar – Deep House Chronicles 4

Liquideep – Fabrics Of The Heart

Tumelo – Arise and Shine

Zakes Bantwini – Love, Light & Music

Best Global Dance Album

Byron Keno – Breathe In Love

Flash Republic – Killer Moves

Goldfish – Get Busy Living

Jae – Inner Voice

Best R&B/Neo-Soul Album
Blackkurrant – Urban Soul

Bryce Anderson – Music In My Life

Leanne – The Journey

TXL – Three

Verd – Verd

Best Rap Album
Amu – The Principal

Kwesta – Special Rekwest

Slikour – Ventilation Volume 3 (VV3)

Tuks Senganga – Tshwanelo

Tumi & The Volume – Pick a Dream

Best Kwaito Album
L’vovo Derrango – Irresistible

Mandoza – Real Deal

Professor – University Of Kalawa Jazmee

Sosha – 745 Mission

Thebe – Mujomba

Best Reggae Album

Denga – Reggae Hits (Sendelani)

Jah Seed – No Retreat No Surrender

Rastaman Nkushu – Mphe Sebakanyana

Rob Prophet – Jennifer

Storm – Prayer

Male Artist of the year

DJ Kent – I Can’t Survive

Loyiso Bala – Full Circle

Professor – University Of Kalawa Jazmee

Theo Kgosinkwe – Grateful

Zakes Bantwini – Love, Light & Music

Female Artist of the year

Karen Zoid – Terms & Conditions

Louise Carver – Look To The Edge

Nianell – Sand & Water – Live & More

Siphokazi – Ethembeni

Thandiswa – The Forgotten Free – Live In Concert

Duo/Group of the year

Flash Republic – Killer Moves

Kwela Tebza – Gauteng Made In South Africa/Mzansi

Liquideep – Fabrics Of The Heart

Prime Circle – Jekyll & Hyde

Tumi & The Volume – Pick a Dream

Newcomer of the year

Jay – Solo

Kwesta – Special Rekwest

Liquideep – Fabrics Of The Heart

Locnville – Sun In My Pocket

Nomsa Mazwai – Nomisupa


Record of the year

Alone – Liquideep

Breathing – Prime Circle

Bum Bum – Zakes Bantwini

Dreamer – Arno Carstens

Fire Is Low – Freshly Ground

Get Busy Living – Goldfish

Hobie Beach – Kinky Robot

Imoto – Professor

It’s A Party – Jozi

Lovesick – The Arrows

Love You Better (w/ Rue-Groove) – Crazy White Boy

Mama (w/ Ringo) – Black Coffee

Ngisemthanda (w/ Joocy, DJ Tira & Dr Duda) – DJ CNDO

Potoko (w/ Juice Matute) – DJ Mahoota

Show Dem (w/ HHP) – JR

Turn Up The Volume – Auriol Hays

Twisted – Crash Car Burn

Warrior – Louise Carver

Woza – Jaziel Brothers

Wrong For You – Loyiso

Album of the year

Flash Republic – Killer Moves

Liquideep – Fabrics Of The Heart

Prime Circle – Jekyll & Hyde

Professor – University Of Kalawa Jazmee

Zakes Bantwini – Love, Light & Music

Advertisements

2 thoughts on “MTN SAMA 17 NOMINEES ANNOUNCED

  1. how can show em by up for an award when it was on last years SAMA ALBUM PRAY TEL PLEASE

  2. I like to keep me up dated with the mtn sama awarts and i want to be their on the 20 and 21 may 2011 and win the tickit

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s